Anasayfa / Eğitim / Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?
Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?
Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Ek yerleştirmelerin açıklanmasıyla birlikte üniversite birinci sınıf öğrencileri eğitim öğretimlerine başladı. Şimdilerde de üniversite 2. sınıfa geçen öğrenciler için yatay geçiş tercihleri başlamak üzere. Kendi üniversitesindeki farklı fakültelere geçmek isteyen veya farklı üniversitelere geçiş yapmak isteyen öğrenciler, yatay geçiş imkanı sayesinde bölümler arası geçiş yapabiliyor. Yatay geçiş yapabilmek isteyen öğrenciler not ortalamalarını yüksek tutmalılardır. Çünkü yatay geçiş ile öğrenci alacak üniversiteler ve bölümler, tercih için taban bir not ortalaması belirlerler. Sadece bu not ortalamasının üstüne çıkabilen öğrenciler, yatay geçişte bu üniversiteleri ve bu bölümleri tercih edebilir.

Kimler Yatay Geçiş Yapabilir?

Üniversitede en az 1 yıl eğitim-öğretimini tamamlamış olan öğrenciler yatay geçiş için başvuruda bulunabilirler. Her yılda, 2 defa yatay geçiş tercihleri alınır. Öğrenciler, üniversitede 1 yıllarını tamamladıktan sonra istedikleri kadar yatay geçiş tercihinde bulunabilirler. Pek görülmemekle birlikte bazı öğrenciler zaman zaman puan türlerinin dışında bir üniversiteye yatay geçiş yapmak isteyebiliyor. Örneğin bir MF öğrencisi TM puan türü ile öğrenci alan bir üniversiteye yatay geçiş başvurusu yapabilmek için üniversiteye giriş sınavında TM puanına sahip olmalıdır. Aksi taktirde bu öğrenciler yatay geçiş için tercih yapamazlar. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, tercih yapmak için üniversitelerin belirlemiş olduğu minimum gereksinimleri karşılamalıdır.

Yatay Geçişte Yerleştirmeler Nasıl Oluyor?

Yatay geçiş süresince her üniversite, fakülteleri için kontenjan ve minimum not ortalaması belirlemelidir. Buna göre öğrenciler de istedikleri üniversitenin istedikleri fakülteleri için kriterleri yeterli olursa başvuru yaparlar. Genel olarak pek çok üniversite genelde 3 not ortalamasını taban puan olarak belirler. Bu puanın üzerinde bir dönem ortalamasına sahip olan öğrenciler, üniversite bölümüne tercih yapabilir. Tercihler tamamlandıktan sonra üniversitenin fakültesine ayırdığı kontenjana ve yapılan tercih sayısına göre başvuran öğrenciler arasında eleme yapılır. Örneğin 5 boş kontenjanı olan bir fakülteye 8 kişi başvuru yaptıysa en yüksek not ortalamasına sahip olan ilk 5 öğrenci bu bölüme yerleştirilir. Öğrenciler 2 eğitim döneminde de yatay geçiş başvurusu yapabilirler. Tamamlanan eğitim öğretim dönemindeki not ortalaması esas alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Faktöriyel Ders Notları başlıklı makalemizde Faktöriyel Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir