Anasayfa / Eğitim / Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler
Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler
Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler

Üniversite Kayıtları İçin Gerekli Belgeler

Her yıl milyonlarca öğrenci, yapılan üniversiteye geçiş sınavlarında başarılı olarak üniversitelere yerleşme hakkı kazanıyor. Bu sene de milyonlarca öğrenci sınav puanlarının açıklanmasının ardından tercihlerini yaptı ve üniversitelerine yerleşti. Ancak hem çevremizde, hem de sosyal medyada eğitim ve üniversite ile ilgili gruplarda üniversite kayıt işlemlerinde öğrencilerin bir kısmının zorluk yaşadığını görüyoruz.

Gerekli belgeleri hazırlamayan, eksik dökümana sahip olan öğrenciler üniversite kayıtlarında aksaklık yaşayabilirler. Bu yüzden üniversite başvurusuna giderken, sizden istenecek tüm belgeleri yanınıza aldığınızdan emin olunuz. Eğer seçmiş olduğunuz üniversite şehir dışında bir üniversite ise, kayıt için gittiğinizde mutlaka yurt veya kalacak ev için arayışlara başlayın. Yurt işlemlerini geciktirdiğiniz zaman ilerleyen dönemlerde yurt fiyatları da zamlanacaktır. Eğer KYK başvurusu yaptıysanız bir süre bekleyebilirsiniz. KYK’da yedekler arasındaysanız bir süreliğine özel öğrenci yurtlarını veya pansiyonları tercih edebilirsiniz.

Üniversite’ye Kayıt Olurken Gereken Evraklar

Hangi üniversite olursa olsun, kayıt aşamasında mutlaka lise mezuniyet diplomanız sizden istenecektir. Bu yüzden mezun olduğunuz lisenin idaresine ulaşarak mezuniyet diplomanızı teslim almalısınız. Vesikalık fotoğraf da adayın yanında bulundurması gerekenler arasındadır. Üniversite sizden 12 adet vesikalık fotoğraf ister ancak siz garantiye almak adına 15-16 adet vesikalık fotoğraf alabilirsiniz. Eğer üniversite, sizden herhangi bir katkı payı veya öğretim ücreti isterse bu ücreti ödemeli, makbuzunu da belgeler arasına eklemelisiniz. Bunlara ek olarak üniversiteler de özel olarak sizden farklı belgeler talep edebilirler. Ancak tüm üniversiteler tarafından istenilen belgeler bunlardır.

Kayıt olduğunuz üniversite elektronik kayıt kabul ediyorsa E-Devlet üzerinden kaydınızı yapabilirsiniz. Eğer elektronik kayıt kabul edilmiyorsa üniversiteye bizzat giderek kayıt işlemlerini başlatmanız gerekir. Herhangi bir aile yakınınız, anneniz veya babanız sizin adınıza üniversite kayıt işlemlerini yapamaz. Sizden istenilen belgelerin birebir aslı üniversite yönetimine teslim edilmelidir. Herhangi bir fotokopi belge ile kayıt yaptıramazsınız. Ayrıca üniversiteyi kazanmış olsanız bile, belirlenen kayıt tarihleri arasında kaydınızı mutlaka yaptırmalısınız. Aksi taktirde kaydınız düşer ve yerinize kontenjan açılır. Kayıt ile ilgili sorun yaşamamak için son günlere kalmamak ve mümkünse bir aile büyüğünüzle kaydınızı yaptırmakta fayda var.

Bir önceki yazımız olan Faktöriyel Ders Notları başlıklı makalemizde Faktöriyel Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir