Anasayfa / Eğitim / ÖSYM Şifresi Nasıl Yenilenir?
ÖSYM Şifresi Nasıl Yenilenir?
ÖSYM Şifresi Nasıl Yenilenir?

ÖSYM Şifresi Nasıl Yenilenir?

ÖSYM, öğrencilerin sınav işleriyle ilgilenen bir kuruluştur. Açılımı “Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi” olan bu kuruluş, günümüzde Türkiye’de yapılan sınavların büyük bir kısmının hem soru hazırlıklarını, hem de sınav hazırlıklarını yapmaktadır. Öğrenciler sınav ile ilgili en doğru bilgileri her zaman ÖSYM’nin resmi internet sitesinde bulabilirler. Özellikle sınav sonuçlarının açıklanmasına yakın ÖSYM sitesinde büyük bir yoğunluk oluyor. Bu tür durumlarda yoğun giriş denemeleri olduğu için sunucu belirli bir süre aksayabilir. Belirli süre aralıklarıyla siteye giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Oldu da siteye giriş yapabildiniz ancak sınav sonucunu veya tercih durumunuzu görüntüleyebilmek için gereken ÖSYM şifrenizi bilmiyorsunuz. Bu tür durumlarda izlemeniz gereken 2 yol vardır;

1-) ÖSYM “Şifremi Unuttum” Seçeneği

ÖSYM aday işlemleri sistemine ilk defa giriş yapan öğrencilerden hem sistem tarafından oluşturulan şifrenin değiştirilmesi, hem de güvenlik sorusu seçilip cevabının doldurulması istenir. Eğer bu aşamaları tamamladıysanız şifremi unuttum seçeneğiyle kendinize yeni bir ÖSYM şifresi oluşturabilirsiniz. Bu seçenek tamamıyla ücretsizdir ve evde kendiniz, dakikalar içerisinde ÖSYM şifrenizi yenileyebilirsiniz. Şifremi Unuttum seçeneğine basıldığı zaman kimlik bilgilerinizin bir kısmı ve ardından da güvenlik sorunuzun cevabı sorulur. Eğer tüm bu seçenekleri doğru şekilde doldurursanız sistem yeni bir şifre oluşturmanıza izin verir. Bu aşamadan sonra güvenilir, hem büyük hem küçük harflerden oluşan, aynı zamanda özel karakter ve sayıların bulunduğu bir şifre oluşturup kaydedebilir, ardından da bu şifreyle sisteme giriş yapabilirsiniz.

2-) ÖSYM Koordine Merkezleri

Şifremi unuttum seçeneği her zaman işinize yaramayabilir. Özellikle de güvenlik sorunuzun cevabını unuttuysanız bu bölümden herhangi bir destek alamazsınız. Bu tür durumlarda kimliğinizle birlikte, ilinizdeki ÖSYM Sınav Koordine Merkezlerine giderek ÖSYM şifrenizi unuttuğunuzu, yenilemek istediğinizi söylemelisiniz. Kimliğinizde mutlaka fotoğrafınız bulunmalıdır. Şifre yenileme ücreti 5 TL’dir ve yenileme yapıldığı anda tahsis edilmek zorundadır. Aldığınız şifre ile ÖSYM aday işlemleri sistemine yapacağınız ilk girişte, yeni bir üyelik gibi kendinize bir güvenlik sorusu belirlemelisiniz. Güvenlik sorunuzu ve cevabını mutlaka bir kenara not etmeniz önerilir. Eğer şifrenizi tekrar unutursanız ÖSYM internet sitesindeki “Şifremi Unuttum” seçeneği ile ÖSYM şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Faktöriyel Ders Notları başlıklı makalemizde Faktöriyel Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir