Anasayfa / Eğitim / ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Nedir?
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Nedir?
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Nedir?

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi Nedir?

Türkiye’de öğrencilere ve eğitim alanında yapılan sınavların büyük bir kısmı ÖSYM tarafından hazırlanıp organize ediliyor. Başta YKS, KPSS ve ALES gibi sınavlar olmak üzere Türkiye’de yapılan sınavların büyük bir kısmı ÖSYM’nin kontrolünde. Bu yüzden öğrenciler de sürekli olarak ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden işlem yapmak durumunda oluyor. ÖSYM’nin anasayfasında temel olarak duyurular için ayrılan bir bölüme ek olarak öğrencilerin işlemlerini yapabileceği “Aday İşlemleri Sistemi”ne yönlendiren bir menü bulunuyor. Öğrenciler, girecekleri sınava yapacakları başvurudan sınav sonuçlarına, tercih işlemlerine kadar pek çok işlerini aday işlemleri sistemi üzerinden hallediyor.

Aday İşlemleri Sistemine Nasıl Girilir?

Aday işlemleri sistemine girmenin 2 temel yolu vardır. Eğer E-Devlet hesabınız varsa E-Devlet hesabınıza giriş yaparak ÖSYM aday işlemleri sistemine de giriş yapabiliyorsunuz. Bunun yanında TC kimlik numaranız ve ÖSYM şifreniz ile de aday işlemleri sistemine girebilirsiniz. Eğer bugüne kadar ÖSYM tarafından yapılan hiçbir sınava katılmadıysanız veya ilk defa ÖSYM tarafından yapılacak bir sınava katılacaksanız başvurunuzu yaptığınız kurum size ücretsiz ÖSYM şifrenizi verecektir. Ancak daha öncesinden şifre aldıysanız, buna rağmen şifrenizi unuttuğunuz için sisteme giriş yapamazsanız 5 TL ödeyerek yeni bir ÖSYM şifresi alabiliyorsunuz. Aldığınız şifreyi, aday işlemleri sistemine giriş yaptıktan sonra kendi istediğiniz şifreyle değiştirebilirsiniz.

Aday İşlemleri Sisteminde Neler Yapılabilir?

Öncelikli olarak öğrencinin ÖSYM sınavlarına başvuruları AİS, yani aday işlemleri sistemi üzerinden alınır. Ancak başvuru kurum aracılığıyla yapılacağı için öğrencinin aday işlemleri sisteminde yapması gereken bir şey yoktur. Başvuru yapıldıktan sonra öğrenci, sınava girerken gerekli olacak sınav giriş belgesini aday işlemleri sistemi üzerinden yazdırabilir. Bu belgede sınavınız ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Sınav sonuçları aynı şekilde ÖSYM aday işlemleri sistemi üzerinden paylaşılmaktadır. Sınav sonucunda aldığınız puanları, sıralamalarınızı ve Türkiye geneli durumunuzu aday işlemleri sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. Öğrenciler, tercihlerini de aday işlemleri sistemi üzerinden bireysel olarak yaparlar. Kısacası ÖSYM aday işlemleri sistemi, öğrenciler tarafından her zaman kullanılacak bir platformdur. Bu yüzden ÖSYM şifreniz yoksa en kısa süre içerisinde bir ÖSYM AİS şifresi almanızı öneririz.

Bir önceki yazımız olan Faktöriyel Ders Notları başlıklı makalemizde Faktöriyel Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir