Anasayfa / Eğitim / KPSS / KPSS Sınava Giriş Belgesi Alma
KPSS
KPSS

KPSS Sınava Giriş Belgesi Alma

7 Ekim’de yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı için geri sayımlar başladı. Kamu dairelerinde çalışmak isteyenler için yapılan KPSS sınavına girişler için gerekli olan sınav giriş belgesi bulunmayan öğrenciler sınava alınmayacak. Bu yüzden adayların, bu günlerde sınav giriş belgelerini ellerinde hazır bulundurmaları tavsiye ediliyor. 27 Eylül tarihinde ÖSYM tarafından sınava girecek memur adayları için sınava giriş belgelerinin erişime açıldığı duyurulmuştu. Bu tarihten itibaren adaylar ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yaparak sınav giriş belgelerine erişebiliyor. Sınav giriş belgesinde öğrenci ile ilgili bilgilere ek olarak öğrencinin sınava gireceği sınav binası, sınav salonu ve sıra numarası ile ilgili de bilgiler yer alıyor.

KPSS Sınava Giriş Belgesi Nasıl Alınır?

Sınava giriş belgesini almak isteyen adaylar öncelikle ÖSYM’nin internet sitesine girmeliler. Ardından aday işlemleri sistemi seçilmelidir. Adaylar, TC kimlik numaraları ve ÖSYM şifreleri ile kendilerine özel olan sisteme giriş yapabilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra adaylar kendilerine özel sınava giriş belgelerine erişebilirler. Daha sonra yazıcı ile sınava giriş belgesini çıkartmanız gerekir. Sınava giriş belgesinin renkli veya renksiz yazıcıdan çıkartılmasının herhangi bir önemi yoktur. Ancak sınava giriş belgesinin tam olarak görünmesi gerektir. Eğer sınava giriş belgenizin bir miktarı görünmüyorsa veya silik görünüyorsa yeni bir sınava giriş belgesi çıkartmalısınız. Sınava girebilmek için nüfus cüzdanınız veya nüfus kartınız ile birlikte sınava giriş belgenizi yanınızda bulundurmalısınız.

KPSS ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Sınava girecek olan adaylar sınav giriş belgesi, kimlik kartı ile birlikte sınav saatinden en geç yarım saat önce sınav salonunun önünde bulunmalılardır. ÖSYM tarafından uygulanan 15 dakika kuralı bu sınav için de geçerli. 7 Ekim 2018 Pazar günü saat 10.15’te başlayacak olan KPSS sınavı için adayların salona son giriş saati 10:00. Bu yüzden sınav sabahı olabilen trafiği ve aksamaları düşünerek yola çıkmalısınız. Adaylar dışarıdan kalem, silgi, kalemtıraş veya yiyecek sınav salonuna sokamazlar. Adaylar dışarıdan sadece su getirebilirler. Getirilen suyun üstündeki ambalaj kağıdı alınmalıdır. Kimliğinde fotoğraf olmayan adamlar sınava alınmayacaktır. Bu yüzden eğer kimliğinizde resim yoksa kimliğinizi güncellemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir