Anasayfa / Eğitim / KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?
KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS, açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan ve devlet kadrolarında çalışacak memurları ve personelleri seçen sınavdır. Türkiye’de devlete bağlı hangi kurum olursa olsun, memur pozisyonunda çalışabilmek için KPSS sınavına girerek baraj puana ulaşmalısınız.

Üniversite’yi bitirmiş olmasına rağmen yeterli KPSS puanı alamamış olmasından dolayı atanamayan kişiler ilerleyen zamanlarda KPSS’ye tekrar girerek şanslarını deniyorlar. Bu yıl KPSS sınavları yapıldı ve önümüzdeki günlerde yapılacak olan DHBT ile sonuçlar netleşecek. KPSS, bu yıl 22 Temmuz’da genel kültür sınavıyla başladı ve 28 Temmuz’da alan bilgisi sınavlarıyla tamamlandı. İlerleyen dönemlerde sınava tekrar girecek olan veya ilk kez girecek olan adaylar için KPSS’ye nasıl başvurulacağı hakkında bir kılavuz hazırladık.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer ÖSYM tarafından bir öğrenci kaydınız geçmişte oluşturulduysa, yani ÖSYM aday işlemleri sistemine erişim sağlayabiliyorsanız internet üzerinden KPSS başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Ancak ÖSYM’ye kayıtlı bir öğrenci profiliniz yoksa başvurunuzu bizzat ÖSYM Sınav Başvuru merkezlerinden yapmalısınız. İnternetten başvuru yapmak isteyen adaylar, KPSS başvuru formunu doldurmalıdır. Formu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurduğunuza emin olduktan sonra formu göndererek kayıt işlemlerinin büyük bir kısmını tamamlamış olursunuz. Ardından ÖSYM’nin vereceği hesap numaralarına sınav ücretini ödeyerek başvurunuzu tam anlamıyla tamamlayabilirsiniz. Günümüz teknolojisiyle ATM’ler aracılığıyla veya internet bankacılığı uygulamalarıyla hesap bilgisi vs. girmeden, ödemeler kısmından eğitimi seçip KPSS seçerek sınav ücretlerinizi yatırabilirsiniz. Sınav ücretini yatırdıktan sonra ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yaparak sınav ücreti kısmının “ÖDENDİ” olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

İnternetten kayıt yaptıramıyor ve ÖSYM sınav merkezlerinin birisinde kayıt yaptıracaksanız KPSS başvuru formunu doldurmalısınız. Öncesinden bu formu doldurmasanız bile sınav başvuru merkezlerindeki çalışanlarla başvuru formunuzu hazırlayabilirsiniz. Başvurunun bizzat sizin tarafınızdan yapıldığını onaylamak adına nüfus cüzdanınızı veya kimlik kartınızı da yanınızda bulundurmalısınız. Formu gönderdikten ve gerekli ücreti ÖSYM banka hesabına yatırdıktan sonra sınav başvurunuz tamamlanacaktır. Sınav zamanının yaklaşmasıyla birlikte ÖSYM aday işlemleri sisteminde sınav giriş belgeniz oluşacaktır. Bu belgede sınava gireceğiniz bina ve salon numarası ile ilgili bilgiler yer almakta olup sınav günü bu belgeyi getirmeyenler sınava alınmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Faktöriyel Ders Notları başlıklı makalemizde Faktöriyel Ders Notları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir