Anasayfa / Eğitim / İnşaat Mühendisliği Meslek Rehberi
İnşaat Mühendisliği Meslek Rehberi
İnşaat Mühendisliği Meslek Rehberi

İnşaat Mühendisliği Meslek Rehberi

Türkiye’deki en çok tercih edilen mühendislik bölümlerinden birisi olan inşaat mühendisliği, temel olarak en uygun şartlarla yaşanabilir yapılar yapmak için çalışan bir meslek grubudur. Türkiye’de mühendislik fakültesi bulunan üniversitelerin tamamının olmazsa olmazlarından birisidir. Çalışma şartları, kişinin tecrübesi ve çalışma verimliliğine göre oldukça değişiklik göstermektedir. Özellikle son yıllarda inşaat mühendisliğinden yana tercih yapan öğrenciler ve yeni mezun inşaat mühendisleri çeşitli zorluklarla karşılaşabilirler. Çünkü inşaat mühendisi adayı öğrenciler okulda teknik bilgi üzerine eğitim almaktadır. Mevcut teknik bilgiyi staj veya ek çalışmalarla pratiğe dökmemiş olan yeni mezun inşaat mühendisleri, ilk iş şartları açısından oldukça şanssız olabilir.

İnşaat Mühendislerinin Çalışma Alanları Nelerdir?

İnşaat mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniştir. İşveren tarafından size sunulan imkanlara paralel olarak büroda veya şantiyede çalışma imkanınız var. Şantiyede çalışan mühendisler saha ücreti adı verilen ek bir ücret almaktadır. Buna rağmen büroda proje çizim gibi işlerle de ilgilenebilirsiniz. İnsanlıkla birlikte ortaya çıkan bu meslek grubu, insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve insanlara daha ferah barınma ortamları sunmak adına çalışmalar yapmaktadır. Ülkemizde yol yapım çalışmalarında, havaalanı, tren istasyonu, baraj çalışmaları gibi alanlarda inşaat mühendislerine ihtiyaç duyuluyor. İnşaat mühendisleri isterlerse özel sektörde çalışabilecekleri gibi KPSS sonuçlarına göre devlet dairelerinde de iş imkanına sahiptir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığında, Ulaştırma Bakanlığında, Devlet Su İşleri dairesinde inşaat mühendisleri iş imkanına sahiptir.

İnşaat Mühendisliği Maaşları

Meslek tercihi yapan kişiler için en önemli etkenlerden birisi maaş durumudur. Ancak özellikle mühendislik dallarında orta da olsa bir maaş miktarı söylenememektedir. Çünkü mühendisliklerde çalışma süresi, geçmiş iş tecrübeleri, tamamlanan projeler ve sosyal iletişim oldukça önemlidir. Devlet dairesinde çalışmaya başlayan yeni mezun inşaat mühendisleri ortalama 3.000 – 3.500 TL civarında bir maaşla işe başlar. Özel sektörde ise asgari ücret ile 2.500 TL arasında işe başlanabilir. Çalışma hayatının ilk 5 yılında maaşlarda büyük değişiklik genelde görülmez. Ancak inşaat mühendisi tecrübelendikçe, özellikle de 5. yılından sonra maaşı düzenli olarak iyileşir. Türkiye şartlarında tecrübeli ve kendini ispatlamış inşaat mühendisleri aylık 30.000 TL’nin üzerinde kazanabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doktorluk Meslek Rehberi başlıklı makalemizde doktorluk, doktorluk mesleği ve doktorluk meslek rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir