Anasayfa / Eğitim / Doktorluk Meslek Rehberi
Doktorluk Meslek Rehberi
Doktorluk Meslek Rehberi

Doktorluk Meslek Rehberi

Türkiye’de en prestijli mesleklerden birisi olan doktorluk, insanlığın varoluşuyla başlayan mesleklerden birisidir. Yöntemler değişse de ilk zamanlarda da insanlar yaralarına, hastalıklarına ve ağrılarına ilkel yöntemlerle çözüm arıyorlardı. Günümüzde kimyanın, bilimin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu ilkel yöntemler yerine tıbbi yöntemler ile hastalar tedavi ediliyor.

Doktorluk Mesleği Hakkında

Doktorluk, maaşı ve saygınlığı nedeniyle insanların tercih etmek istedikleri mesleklerden birisi. Bunun yanında özellikle insanlara sağlığını geri kazandırmak isteyen küçük çocuklar, daha anaokulu dönemlerinde doktorluk mesleğini sevmeye başlarlar. Doktorluk saygın ve ulaşılmak istenen bir hedef olduğu için bir insanın doktor olana kadar geçen evresi hiç de kolay değildir. Özellikle 6 yıllık zorlu bir üniversite eğitiminin tamamlanması gerektiği düşünülürse doktor olma sürecinin zorlukla geçeceğini bilmelisiniz.

Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Doktorlukta kazandıran asıl noktalardan birisi döner sermayedir. Hastanede yapılan tahlillerin ve röntgenlerin ücretlerinin hastane hesabında biriktirilmesi, ay sonunda da tüm hastane çalışanlara eşit şekilde dağıtılmasına döner sermaye denir. Doktorların maaşı döner sermaye ile epey artmaktadır. Ayrıca doktorun çalıştığı yerin hastane veya sağlık ocağı olmasına, görev yerine, bulunduğu şehre ve çalıştığı hastanenin özel iştirak olup olmadığına göre maaşının çok oynadığını söyleyebiliriz. Genel olarak doktorların döner sermaye ile birlikte aylık minimum 7.000 TL civarında aldığı söylenebilir. Ancak eğer özel bir hastanede adınızı duyurmayı başaran bir doktor olursanız aylık kazancınız çok rahat 3 haneli sayılara çıkacaktır. Bu yüzden mesleğinizi elinize alsanız dahi kendinizi daha fazla geliştirmek için çalışmalısınız.

Alanların TUS Puanları

Tıp fakültesini bitiren öğrencilerin tıp bölümü seçmelerinde ayırt edici kriter TUS puanlarıdır. Her bölümün kendisine göre bir TUS puanı vardır. Cerrahlık el becerisi gerektirdiği ve biraz daha pratik isteyen bir bölüm olduğu için iyi TUS puanı alan öğrenciler genellikle tercihlerini cerrahlıktan yana yapmazlar. Kardiyoloji ve cildiye gibi bölümler, ülkemizde en yüksek TUS puanına sahip ülkelerdir. Eğer siz de genel çoğunluk gibi TUS’ta iyi bir puan alarak en çok tercih edilen kardiyoloji bölümünü tercih etmek istiyorsanız bu yıl 70’in üstünde bir puan almanız gerekirdi. Kardiyoloji bölümünün puanları, sınav zorluğuna göre genelde 66 ile 75 arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan DGS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? başlıklı makalemizde 2018 dgs tercih ne zaman, dgs tercih işlemleri ve dgs tercih kılavuzu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir