Anasayfa / Eğitim / DGS / DGS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?
DGS Tercih tarihleri 2018

DGS Tercihleri Ne Zaman Başlayacak?

DGS tercihleri ne zaman başlayacak sorusunu bugünlerde çok duyuyoruz. Bildiğiniz gibi 2018 DGS’nin sonuçları 16 Ağustos tarihinde açıklanmıştı. Bu sene ilk defa olarak gerçekleştirilen bir yöntem olarak gördüğümüz 0,5 ham puan kuralı bir çok adayı mağdur etse de resmi kurumlardan bununla alakalı herhangi bir açıklama gelmedi.

Sonuçların açıklanması ile birlikte bu kuralı ÖSYM’nin kabul ettiğini gördük. Tahminlere göre 50 bine yakın aday mağdur olsa da herhangi bir geri adım olmadı. Bununla alakalı TYT sınavında geri adım atıldığı biliniyor. Peki bu sınavda neden geri adım atılmayıp bir çözüm üretmediler? Gerçekten bu sorunun cevabını çok merak ediyoruz. Milyonların girdiği TYT sınavı sınav da DGS’ye giren 350.000 kişinin sınavı sınav değil mi? Zaten her sene ÖSYM yeni bir yöntem deneyerek bu sınavı adeta bir deneme tahtasına çevirdiğini biliyoruz.

Sonuçlarla birlikte tercih takvimini de merak ediyoruz. Tercih tarihlerine geçmeden sınav adaylarının taban ve tavan puanlarını inceleyecekleri 2018 DGS Taban Puanları bağlantısına tıklayarak istediğiniz bölümlerin puanlarına ve kontenjanlarına detaylı olarak bakabilirsiniz.

2018 DGS Tercih Takvimi

Geçen sene sonuç açıklanmasından 13 gün sonra tercihlerin başladığını görüyoruz. Bu sene de yine o tarihler arasında olacağını düşünüyoruz. Çünkü TYT tercih yerleştirilmelerinden sonra üniversiteler ek kontenjan isteyebileceklerini düşünerek 2 hafta ara ile başlatıyorlar. Bu sene de tahmini olarak Ağustos ayının son günlerinde başlayacağını tahmin ediyoruz. Yeni dönem başlamadan yerleştirmelerin yapılacağını tahmin ediyoruz.

Resmi tercih tarihlerinin açıklanması için sürekli olarak sitemizi takip edebilirsiniz. Tercihler başladığı andan itibaren sitemizden paylaşacağız. DGS ile ilgili yazıların devamı için sitemizi sık kullananlara ekleyebilir veya sürekli takip edebilirsiniz.

Bu konu ile alakalı yorumlarınızı lütfen aşağıdaki yorum bölümüne yazarak bilgi alışverişinde bulunalım.

Bir önceki yazımız olan 2018 DGS Taban Puanları başlıklı makalemizde 2018 dgs puanlar, 2018 dgs taban puanlar ve dgs puanlar 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir