Anasayfa / Eğitim / DGS / DGS 0.5 Kuralı Nedir Kaldırılacak mı?
DGS 0,5 ham puan kuralı

DGS 0.5 Kuralı Nedir Kaldırılacak mı?

DGS 0.5 kuralı nedir bu sene Dikey Geçiş Sınavında ilk defa uygulandı. Bilindiği üzere bu sınavı adeta deneme tahtasına çeviren YÖK bu sene de en az iki dersten .0.5 net yapma zorunluluğu getirdi. Tabi bu durum olabilir yeni kurallar uygulanabilir. Fakat sınava giren adayların belli bir kısmı bu kuraldan haberdar değildi. Tam olarak sorun burada başlıyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasına 3-4 gün kala bu durumu enine boyuna konuşacağız. Sırasıyla yazımıza devam edelim.

DGS 0.5 kuralı nedir?

Bu kural TYT’de de getirilmişti ama kurum tepkiyi çok alınca  kaldırmak zorunda kaldı. Her sene DGS’de farklı bir sistem uygulanıyor. Mesela geçen sene yeni optik sistemi uygulanmıştı. Bu sınav tarihinde ilk defa yapılmıştı ve yine Dikey Geçiş Sınavı’nda denendi. Yazımızın başında da söylemiştik bu sınav deneme tahtası diye.

0,5 ham puanı yapmayan adayların sınavı geçersiz sayılıyor. Yani bu demek oluyor ki hem Türkçe hem de Matematik derslerinden en az olarak 0,5 net yapılması gerekiyor. Geçen senelerde sadece sayısal bölümünden tercih yapan adaylar Türkçe dersinden herhangi bir işaretleme yapmadığı için bu durum ortaya çıktı. Tam tersi olarak Sözelden tercih yapacak adaylarda yine Matematik dersinden soru çözmüyorlardı. Bu durumdan etkilenmeyen tek grup ise Eşit Ağırlıkçılar oldu.

ÖSYM tarafından yayınlanan resmi kılavuzdaki bu ibareye bakalım.

DGS 0.5 kuralı
DGS 0.5 kuralı nedir?

Burada da açıkça belirtildiği gibi Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan
adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. kuralı her şeyi açıkça gösteriyor. Yani bu kuralı daha önceden görüp okuyan adaylar bu kurala göre sınava girdiler peki sınava girdiği halde bu kuralı görmeyenler ne olacak? İşte sorun burada büyüyor tahminlere göre 50.000 adayın bu kuraldan bihaber oldukları ve sınavlarının geçersiz olacaklarının farkındalar. Şimdi iki yönden bu kurala bakalım.

DGS 0.5 kuralı kaldırılmamalı

Bu kuralın kaldırılmasını isteyenlerin olduğu gibi kaldırılmamasını isteyenlerde büyük bir sayıya sahip. Çünkü yazıda da bahsettiğimiz gibi sadece sözelden tercih yapacak kişiler bu kurala uymak için ekstra olarak en az 1 doğru matematik sorusu çözmeye çalıştılar. Bazı yorumlarda matematikten bir kaç soru için 10-15 dakikasını verdiğini söyleyen adaylara şahit olduk. Kurala uyduğu için belli bir süreyi harcayan adaylar kesinlikle kaldırılmaması taraftarılar. Diğer seçeneğimize gelecek olursak;

DGS 0.5 kuralı kaldırılmalı

Sınava girmeden önce kılavuzu çoğu kişi okumayabilir. Hatta çoğu zaman kılavuzu okumayız direk sınava gireriz. Ekstra bir durum olduğunda bunu haberlerden veya çeşitli sınav sayfalarında öğreniyoruz. Bu sene de yine böyle bir durum oldu. Kuraldan habersiz adaylar sınava girdiğinde her şey için çok geç olmuştu. Peki böyle önemli bir kural için sınav salonunda veya öncesinde ÖSYM tarafından genel bir bilgilendirme yapılamaz mıydı? Elbette yapılabilirdi ama biz DGS’ye girdiği halde kontenjan azlığından bir bölüme yerleşemeyen aday sayısı fazla olduğu için ÖSYM böyle bir hamle yapmış olabilir diye düşünmeden edemiyoruz. Tabi ki sınava giren adaylar kılavuzu okumalı ama bu kadar önemli kuralın daha geniş çaplı bir duyuru ile duyurulmasında fayda olacaktır diye düşünüyoruz.

DGS 0.5 kuralı kaldırılacak mı?

Sınava giren on binlerce adayın merak ettiği tek soru bu. 0.5 mağdurlarının yoğun olması ister istemez bu sorunun cevabını bekleyen kişi sayısını arttırıyor. Sınav sonuçları 16 Ağustos’ta açıklanacak. Çok kısa bir zaman kala ÖSYM veya YÖK’ten herhangi bir değişiklik beklemiyoruz. Eksra bir alternatif olabilir mi diye düşünüyoruz ama kurallar önceden net olarak belli olduğu için kaldırılmayacağını düşünüyoruz.

TYT’de kaldırıldı bundan neden kaldırılmıyor diye sorular sorabilirsiniz. Fakat sınava giren mağdurlar seslerini tam olarak duyurumadı gibi. Bu yüzden herhangi bir değişiklik olmadı. Bundan sonra yapılacak tek şey sınav sonuçlarını beklemek. Ama mağdurlar için bir puanlama sistemi çıkabileceğini de düşünüyoruz. Tabi burada önemli olan bizim değil sınav sistemini uygulayan ÖSYM’nin düşünmesidir.

Bu kural ile alakalı sorularınızı veya düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümüne yazarak tartışalım. Sizce bu kural adil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir